Frigolu Taşıma

Isı hassasiyeti olmayan paketli ürünlerin 18 °C ve üstünde; çikolata, yumurta ve unlu mamullerin 15 °C ile 18 °C arası serinlikte; beyaz et, kırmızı et, sebze ve meyvelerin 4 °C ile 8 °C arası soğuklukta; dondurma ve dondurulmuş et, meyve ve sebze ürünlerinin -18 °C ile -26  °C arası donduruculukta saklanması gerekir. Bu ürünlerin yurt içi ve yurt dışı taşınma süreci frigolu taşımacılık ile mümkün olur. Frigolu taşımacılık hakkında öğrenmek istediklerini blog yazımızın devamında bulabilirsin.

Yaş sebze-meyve, kuruyemiş, dondurulmuş ürünler gibi gıdaların tazeliğini ve besin değerini koruması; ilaç ve kimyasal maddeler gibi ısı kontrolü gerektiren ürünlerin ve süs bitkilerinin de tazeliğini koruması önem taşır. Bu ürün gruplarının taşımacılığında frigolu taşımacılık yöntemi kullanılır.

Frigolu taşımacılık nedir?

18 °C ile -26 °C’ye kadar ayarlanabilir soğutucuları bulunan donanımlı araçlarla yapılan taşımacılık frigolu taşımacılık olarak ifade edilir. Frigolu taşımacılık; frigo nakliye, soğuk taşımacılık, soğuk gıda taşımacılığı, soğuk zincir taşıma ve iklim kontrollü taşıma gibi kavramlarla da ifade edilir.

Frigo taşımacılıkta kullanılan araçlar frigorifik kamyon veya kamyonet olarak adlandırılıyor. Frigolu taşımacılıkta çoğunlukla CEMT standartlarında 13.60m uzunluğunda yarı-römork (semi treyler) araçlar kullanılır. Araçların sıcaklık dengesi sağlanarak ürün kalitesinden ödün vermeden hijyen koşullarına uygun bir şekilde taşınması sağlanır.

Gıda taşımacılığında oluşacak kırılma mikrobiyolojik, fiziksel veya kimyasal bozulmalara neden olup ürünün raf ömrünü azaltabilir. İlaç sektöründe şuruplar, haplar, serum ve özel tıbbi malzemeler farklı saklama koşullarına sahip olduğundan ısı değerinin doğru ayarlanması önem taşır. Bu tür ürünlerin nakliye aracına yüklemeden boşaltmaya, işletmeye aktarmadan son tüketiciye aktarılmasına tüm nakliye sürecinin titizlikle yönetilmesi gerekir.

Frigolu taşımacılıkta ısı değerleri

Frigolu taşımacılık hem gıda sektöründe hem sağlık sektöründe sıklıkla tercih edilir. Özel araçların ısı değerinin ayarlanması veya buz küpünün eklenmesi işlemi ürünlerin türüne göre yapılır. Frigo taşımacılık yapan firmalar gıda ürünlerinde şu ısı değerlerini göz önünde bulundurur:

 • Armut, kayısı, ayva, kiraz-vişne, çilek-ahududu, nar, elma, nektar, erik, şeftali, incir, üzüm, kornişon: 1-3 °C
 • Bamya, yeşilbiber, domates, fasulye, yazlık kabak: 4,5-7,5 °C
 • Domates, karpuz, kavun, muz, patlıcan: 7-10 °C
 • Salatalık, kabak, kestane, kışlık patlıcan: 4,5-7 °C
 • Kereviz, lahana, Brüksel lahanası, turp, taze soğan: 0-1 °C
 • Bezelye, kuşkonmaz, havuç, mantar, incir, maydanoz, enginar, mısır, ıspanak, pancar, pırasa: 0-1 °C
 • Limon, portakal: 7-10 °C
 • Patates, erkenci patates: 7-10 °C
 • Sarımsak, kuru soğan: 5 °C
 • Dondurulmuş et ürünleri: max. -18 °C
 • Dondurulmuş unlu mamuller: -12  °C-18  °C
 • Dondurulmuş sebze ve meyveler: max. -18  °C
 • Dondurulmuş kanatlı et ürünleri: max. -18 °C

Frigolu taşımacılık fiyatları; ürün hacmi, sayısı ve nitelikleri ile nakliye mesafesine göre değişkenlik gösterebilir. Her türlü bakımları yapılan frigorifik araçlarımızla soğuk zincirin kırılmaması için özen göstererek uygun sıcaklık aralığında her türlü taşıma işlemini gerçekleştiriyoruz. Frigolu taşımacılık hakkında daha bilgi için bizimle iletişime geçebilirsin.

0532 713 56 00